Text Size

Rez

Během podzimu je rez častým problémem chladnomilných druhů trav. Nejzávažnější bývá na Lipnici (Poa pratensis), Jílku (Lolium perenne) a Kostřavě (Festuca arundinacea), když se jejich růst zpomaluje. Podmínky příznivé pro výskyt rzi jou teploty mezi 20 až 30 °C, méně světla a vlhká stébla trav. Symptomy rzi je nažloutlý až načervenalý turf, při bližší prohlídce stébel jsou patrné červenohnědé puchýřky, které jsou znakem tohoto onemocnění. Jak se onemocnění stává závažnějším, turf může začít řídnout. Hlavními patogeny rzi jsou patogeny z rodu Puccinia, kdy jednotlivé druhy rodu Puccinia jsou často specifické pro určité druhy trav.

Fotografie č. 1: Celkové symptomy rzi na turfu Jílku vytrvalého. Napadený turf má vybledlou barvu (nažloutlá až naoranžovělá barva).

Fotografie č. 2: Půchýřky na stéblech jsou znakem onemocnění rzí.

Trávník, který roste pomalu a je pod stresem je náchylný k tomuto onemocnění. Například sucho, jiná onemocnění nebo škůdci a nebo neadekvátní hladina živin předurčuje turf k infekci. Ke snížení závažnosti onemocnění napomáhá používání kultivarů, které jsou rez rezistentní. Dále také správný program hnojení a zavlažování, který redukuje jakýkoliv živinový nebo vlhkostní deficit.


Fotografie č. 3: Jestliže se projdete po silně napadeném turfu všimnete si oranžovo-žlutého poprašku na botách nebo nohavicích, což jsou spóry, které se zachytily na látce nebo na kůži.

 

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT

iBooks