Text Size

Kruhové nekrózy

Kruhové nekrózy (Necrotic ring spot) mohou způsobit závažné škody na chladnomilných druzích trav, specielně na Lipnici luční (Poa pratensis, angl. Kentucky bluegrass). Podmínky, které jsou ideální pro vznik a vývoj kruhových nekróz, jsou velice podobné podmínkám pro výskyt a vývoj take-all. Patogen Ophiosphaerella korrae infikuje kořenový systém, když je teplota půdy vyšší než 18°C a mokré podmínky. Jakmile jsou kořeny infikovány, začnou tmavnout a nakonec zčernají a jejich funkčnost je ztracena.

Symptomy kruhových nekróz ze začátku vypadají jako malé skvrny během jara za vlhkého a chladného počasí. Symptomy začnou být vice patrné a začnou být závažné za letních horkých a suchých měsíců. Během léta mohou být symptomy zaměněny ze symptomy letní skvrnitosti (summer patch). Symptomy mohou přetrvat až do podzimu.

Péče o napadený trávník by se měla zaměřit na minimalizaci stresu potižené oblasti. To zahrnuje častější zavlažování postižených míst kvůli nefunkčnosti nebo nepřítomnosti kořenového systému, který je napaden patogenem. Dále coring pro odstranění organického materiálu nebo půdní plsti a udržení adekvátní vyvážený program hnojení. Také je dobré přesetí napadené oblasti Jílkem vytrvalým (Lolium perenne) nebo rezistentními kultivary Lipnice luční.

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT

iBooks