Text Size

Nematody

Nematody jsou extrémně malí (mikroskopičtí) průhlední červi, vyskytující se na Zemi jako jedno z nejpočetnějších zvířat. Ne více jak 10 procent z tohoto druhu působí jako patogenní na rostlinách. Vzhledem k jejich četnosti lze říci, že se v půdě vyskytují vždy. Důležitá je potom laboratorní analýza, která určí jejich druh a množství. Ačkoliv množstevní hranice byla určena pro mnoho nematod parazitujících na rostlinách, jejich počet zapříčiňující poranění je závislý na zdraví jednotlivých rostlin. Poranění nematodami je často spojováno s trávníkem pod stresem. Čím větší stres, tím méně je třeba patogenních nematod ke způsobení poškození.

Fotografie 1: Poškození nematodami na Poa annua greenu – podobneé nedostatku živin. V napadené oblasti se objevil totální nedostatek kořenového systému.

Nematody útočí na kořeny a způsobují jejich redukci, nebo ztrátu kořenového systému. Výsledkem je potom neschopnost rostliny přijímat vodu a živiny. Symptomy často bývají nedostatek vody, nebo živin, vedoucí k řídnutí trávníku. Podmínky napomáhající rozvoji a růstu patogenních nematod jsou delší období mírných teplot půdy a velký podíl písku. Výrazný projev symptomů může nastat zejména v období stresu, jako je vysoká teplota a omezen kořenový systém není schopen zajistit dostatečnou vlhkost. Vysoký obsah písku může napomáhat poškození svou neschopností zadržovat vodu a živiny.

Fotografie 2: Poškození nematodami na bermudagrass. Symptomy jsou podobné stresu ze sucha. Ačkoliv existuje několik patogenních nematod, pár z nich více nebezpečných, nebo potencionálně nebezpečných je popsáno níže:

Sting – určen jako nejničivější neatoda trávníku. Je známo, že napadá bermudagrass v nízkých množstvích jako je 10 nematod na 100 cm3 půdy. Sting se živí špičky kořenů a produkují veliké, obklopující léze a krátký, pahýlovitý kořenový systém. V USA začínají napadat i psinečkové greeny.

Lance – jsou jedním z nejčastějších nematod na patovacích greenech v USA. Produkují lehce bobtnající a hnědé kořenové léze. Kořenový systém se nedostatečně rozvíjí a zahnívá. Symptomy se projevují jako celkové odumíraní.

Fotografie 3: Root-knot nematou (samičí).

Root-knot – primárně se objevují na psinečkových greenech. Symptomy se projevují jako žluté skvrny na greenech, během období s vysokými teplotami. Napadené kořeny zduřují a jsou přítomny výrůstky. Kořeny jsou deformované a na pohled zahnívají.

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT

iBooks