Text Size

Poa annua: Kamarád

„Znám jedno hřiště, kde je vynakládáno heroické úsilí, aby byla potlačena jakákoliv stopa po Poa annua, které se daří na jejich greenech a to greenech pozoruhodně věrných. To by podporovalo názor jednoho oslavovaného experta, že Poa annua by měla být podporována a ne opovrhována. Tvrdí, že pokud není považována za plevel, ale živena a udržována pečlivě sečena, vyprodukuje úžasně tvrdý a věrný trávník."

„Je to Poa annua, jakýsi vyděděnec blue grass. Semení hojně a rychle. Možná by bylo dobré udělat zkušební stanoviště a dát tomu starému vandrákovi opravdovou šanci. Nakonec možná dokáže, že je gentleman.“ - A.W. Tillinghast

Fotografie 1. Dobře udržované fairway Poa annua mají výborny povrch na hru.

Není žádný další travní druh, který způsobuje tolik rozporů jako Poa annua. Obecně je považována za plevel a v České republice je extrémně adaptabilní v prostředí na golfových hřištích. Poa annua, o kterou je řádně staráno, nabízí v podmínkách fairwaye a greenů perfektní hrací povrch. Poa aanua má vzpřímený růst, který golfovému míčku dovoluje „usazení” na fairway a věrný pohyb na greenech.

Fotografie 2. Dobře udržované greeny Poa annua v Oakmont Country Club v Pittsburghu, Pennsylvania, USA.

Existuje mnoho ekotypů nebo biotypů Lipnice roční. Sahají od opravdu jednoleté (Poa annua var. annua), která na jaře produkuje množství semen, až po vytrvalou (Poa annua var. reptans), která má výrazně menší produkci. Její schopnost tolerovat nízkou seč, místa s vysokou zátěží, utužené půdní podmínky a male nároky na světlo způsobují, že pro ostatní chladnomilné trávy je velmi těžké jí konkurovat.

Pokud Poa annua převažuje na vašem hřišti, je proto určitě důvod. Pravděpodobně je to nejlépe přizpůsobivá a konkurenceschopná tráva ve vašich podmínkách a managementu hřiště.

Tabulka 1. Pár obecných rad k údržbě greenů tvořených Poa annua :

ParametrPřizpůsobivost rozsah, frekvence, parametruKomentáře
Výška seče3 mm až 5 cmPoa annua může být sečena na stejnou výšku jako ostatní chladnomilné Pozor: čím níže bude sečena, tím větší je potenciální možnost ztráty trávníku, což platí pro všechny trávy
ZávlahaBěžná, lehkáPoa annua má mělčeji kořenící kořenový systém než psineček výběžkatý a kostřavy, vyžadující lehčí a častější závlahu.
Hnojení1.5 až 2.0 kg 100 m-2 rok-1Hnojení na list 0.05 kg 100 m-2 týden-1 během letních měsíců by mělo redukovat pravděpodobnost antraknózy.
TopdressingLehký častoUdrží povrch pevný a redukuje pravděpodobnost antraknózy.
Aerifikace (Coring)1 nebo 2 x za rok (jaro a podzim)Nevyžaduje ho tak často jako psineček výběžkatý.
Hlavní chorobyAntraknóza, dollarová, brown patch, summer patch, Typhula blight, Microdochium Patch
ŠkůdciCutworm (Osenice, Agrotis), black turfgrass ataenius (Ataenius spretulus), grubs
Regulátor růstuTrinexapac-ethylOpakované použití zvyšuje letní toleranci Poa annua.
PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT

Aktuality

Proč dělat půdní testy?

Proč dělat půdní testy?
Půdní test vytáhne hlavní živiny (fosfor, draslík, vápník, hořčík, sodík,...
Read More...

Vlhkostní deficit

Vlhkostní deficit
Voda je zdroj, který není nevyčerpatelný a proto je vysoce ceněná. Současné...
Read More...

Údržba travního porostu během sucha: Zavlažování

Údržba travního porostu během sucha: Zavlažování
Dobré zavlažování během období sucha je jedním z nejnáročnějších aspektů...
Read More...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

iBooks