Text Size

Tiplice bahenní

Dospělci Tiplice bahenní (Tipula paludosa) se začínají v Evropě vyskytovat od začátku srpna až do konce září. Tiplice bahenní je nejvíce rozšířena v oblastech s mírnými zimamí, chladnějším létem a s průměrnými ročními srážkami více než 60 cm.

Fotografie č. 1: Kukla měnící se v dospělce (fotografie se souhlasem Pam Sherratt).

Během června, července a srpna se larvy mění v kukly a začátkem srpna se začnou kukly pohybovat půdou nahoru na povrch, kde se mění v dospělce. Po vykuklení se dospělci, kteří vypadají jako velký komár, během 24 hodin páří a kladou vajíčka. Přibližně o dva týdny později se z vajíček začnou líhnout malé hnědé larvy, které se živí koříky, stonky a listy. Larvy rostou a mohou být vice jak 2.54 cm dlouhé. Během dne zůstávají pod povrchem a za vlhkých a teplých nocí vylézají na povrch a živí se listím.

Fotografie č. 2: Dospělec Tiplice bahenní krátce po vykuklení (fotografie se souhlasem Pam Sherratt).

Larvy nejsou příliš atraktivní potravou pro ptáky, což je pravděpodobně díky jejich tuhé vrchní vrstvě pokožky, kterou si postupem času vytvoří. Odsud je i jejich lidový anglický název “leather jacket”.

Fotografie č. 3: Larva vážky evropské (brzy na podzim) (fotografie se souhlasem Pam Sherratt).

Škody na turfu jsou nejvíce viditelné brzy na jaře, a to hlavně na výše sekaném travním povrchu jako jsou zahrady, a nebo na místech s řídkým travním porostem. Na greenech vypadají škody nejdříve jako škody po Osenici ypsilonové. Nejlepší dobou k obraně proti Tiplici bahenní je jaro. K obecnému odhadu, jak velkým problémem budou larvy příští jaro, je dobré věnovat pozornost dospělé populaci tento podzim a připravit vhodné prostředky na hubení larev příští jaro.

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT

iBooks