Text Size

Vrubounovití (larvy-ponravy)

Mnoho brouků patří do čeledi vrubounovitých, mající larvy, které jsou pro golfový trávník škodlivé. Dospělí jedinci vrubounovitých se liší v tom jak vypadají, kde žijí a také se liší jejich životní cyklus. Jejich larvy (ponravy) jsou si ale velice podobné. Ponravy žijí na rozhraní mezi travní plstí a půdou a živí se kořeny trávníku, což způsobuje, ze trávník zajde. K tomu se ještě přidávají další zvířata, která se ponravami živí a ta navíc rozrývají již poničený trávník.

Obr. č. 1: Typická bílá ponrava tvaru C

Larvy mají obyčejně tvar písmene C a jsou svělte žluté nebo bílé barvy. Mají tři páry nohou, které jsou blízko u hlavy. Životní cyklus vrubounovitých může být podle druhu méně než jeden rok, jednoletý, dvouletý a víceletý. Typický jednoletý cyklus je, kdy ponravy přezimovávají hluboko v půdě a začnou být aktivní na jaře, kdy se larvy vrací k povrchu a začnou se krmit a přeměňovat v kukly. V létě se začnou objevovat dospělí jedinci, kteří se páří a kladou vajíčka. Z vajíček se v polovině až koncem léta líhnou larvy (ponravy) a mladé ponravy se začínají živit na trávnících.

Obr. č. 2: Škody způsobené zvířaty, která se živí larvami vrubounovitých

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT

iBooks