Text Size

Oblíbená rčení o Poa annua

Letní měsíce vždy přinesou to nejlepší a nejhorší z Poa annua. Jedna z nejrozšířenějších rostlin na světě – Poa annua je dobře adaptovaná pro podmínky na golfových hřištích. Její schopnost tolerovat nízkou výšku seče a vzpřímený růstový habitus zajišťuje trávník, který je ideálním povrchem pro greeny, odpaliště a ferveje. Naopak, Poa annua je také spojována s jarní produkcí obilek a mělkým kořenovým systémem, předurčující rostlinu k letním stresům.

Ať už ji máte na svém hřišti jako požadovaný travní druh nebo jako plevel, kterého je potřeba se zbavit, Poa annua si pokaždé na “své“ golfové manažery něco najde. Díky tomuto vztahu, který se pohybuje přes celou škálu od lásky až k nenávisti, není nikdy nouze o veselé historky a rčení.

My jsme oprášili malý deník s veselými historkami, vtipy a rčeními, který má prof. Karl Danneberger o tomto travním druhu. Možná se vám nebudou všechny líbit, ale jsme si jisti že jedna nebo dvě věty vám přijdou velice známé….

“Kdyby všechny postřiky, které jsou označeny pro boj s Poa annua fungovaly, Poa annua by byla ohrožený travní druh.

“Já znám jen tři bytosti, které se vrátily zpět na svět po tom co zemřeli – Ježíš, Lazar a Poa annua!” To byla odpověď na otázku golfového manažera stojícího nad zašlým greenem Psinečku výběžkatého, který se ptal: “Myslite si, že se ten green znova vzpamatuje?”

“Poa annua dokáže být cokoliv co chce.” To byl komentář jednoho greenkeepera po tom, co nesprávně odhadnul jaké množství Poa annua je v greenu před tím, než začali s postřikem na její vyhubení.

“Kdyby byla Poa annua člověk, byla už by dávno na listině odsouzených k popravě.” To byl komentář golfového manažera po tom, co se dozvěděl, že ztratil práci zčásti i kvůli marnému boji s Poa annua.

“Tady není nic přírodního sekat na výšku 3mm.” To byla odpověď na komentář jednoho hráče o tom, že Poa annua není “přírodní” pro golfové hřiště.

“Co nahradí Psineček výběžkatý, když zajde? Poa annua. Co nahradí Lipnici luční, když zajde? Poa annua. Co nahradí Poa annua, když zajde? Poa annua.” To je odpověď na slogan “Poa annua: Tráva na hraně.”( Dr. Joseph Vargas, Jr.)

“Ano, zabere to plno času, peněz a chemie vyhubit Poa annua.” Odpoveď na povzdechy hlavního greenkeepera, že boj s Poa annua je velmi drahý, časově náročný a je třeba plno chemie.

“Je rozšířená na sedmi kontinentech a teď už je i u severního pólu. Nemyslím si, že když se vynechá pár kropení, že se jí jen tak zbavíme.” Komentář jednoho hlavního greenkeepera na návrh snížit množství zavlažování, aby se vyhubila Poa annua.

“To je Poa annua. Tak trochu černá vrána mezi Lipnicemi. Lehce se vysemeňuje a rychle rozmnožuje. Možná by nebylo od věci na ní vyzkoušet pár testovacích políček a dát tomu chudákovi vyvrhelovi šanci. Možná by se z ní nakonec stal opravdový gentleman.” – A. W. Tillinghast (napsáno před 80 lety).

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT

iBooks