Text Size

Zakrývání greenů

Zakrývání greenů jako podpora před poškození mrazem (viz. Zimní škody) je velmi časté zejména v severně položených oblastech. Krytiny můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií – propustné a nepropustné. Propustné krytiny umožňují průchod vzduchu, světla a vody. Jsou používány k ochraně greenů před větrem a vystavení slunci (vysoušení). Doplňkově se používají na jaře k povzbuzení jarního růstu a k regeneraci částí trávníku, kde došlo k poničení

Nepropustné krytiny jsou odolné vůči průchodu vzduchu a vody. Nejčastěji jsou používány v oblastech s extrémně studenou a dlouhotrvající zimou, která by s největší pravděpodobností způsobila poškození mrazem.

Krytiny také mohou být použity ve spojení s izolační vrstvou, která může dodat další ochranu trávníku. Jako izolační vrstva se používá sláma a pěnové nebo tkaninové produkty. Zde je důležité uchovávat izolační vrstvu co nejsušší.

Typ krytiny Vysoušení Poškození mrazem (crown hydration) Udušení mrazem (vrstva ledu) Výhody
Propustná bez izolace Ano Ne Ne Zrychluje růst na jaře, jednoduchá na instalaci a odstranění
Propustná s izolací Ano Ano/Ne Ano Celkově efektivní proti zimním poškozením
Nepropustná Ano Ano Ano Efektivní proti poškození mrazem

Použitá literatura:

Larsen, A. 2010. Protecting greens in winter: A cost benefit analysis can help superintendents design a winter injury program that suits their needs. Golf Course Management 78(3): 86-102.

Dionne, J. 2008. Under the covers: Putting protective covers to the test. GreenMaster 43(4):16-20.

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT

iBooks