Text Size

Proč dělat půdní testy?

Půdní test vytáhne hlavní živiny (fosfor, draslík, vápník, hořčík, sodík, síru, mangan, měď a zinek) z půdy a měří jejich dostupnost rostlinám. Půdní test také zahrnuje měření pH. Na základě množství dostupných živin ve vzorku půdy se dále rozhoduje o množství nebo typu hnojiva. Výhoda testů půdy je podpora ekologických kvalit tím, že bude aplikováno jen množství živin, které je skutečně potřeba a navíc šetří finanční prostředky menší spotřebou hnojiv a vápna.

Odběr vzorků může být prováděn půdní sondou (fotografie) nebo rýčem. Normální hloubka vzorků se pohybuje mezi 12 až 15 cm na nově založených površích a 5 až 10 cm na zavedených trávnících. Počet vzorků by měl být reprezentativní pro celou plochu. Doporučení pro atletická a golfová hřiště je 20 vzorků na danou oblast, dále rozděleno na 1/20 a následně smícháno dohromady.

Jak často vzorky odebírat je závislé na situaci. Pro monitorování hladiny živin je třeba každoroční test. Pokud je vše v normálu, stačí test jednou za 3 až 4 roky (např. u domácích trávníků). Půdní test může být proveden kdykoliv během roku, ale nejběžnější bývá brzký podzim. Pokud je test dělán opakovaně, mělo by testování probíhat v tom samém ročním období, protože to může ovlivnit výsledky testu.

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT

iBooks